Билковите продукти, оптимизирането на хранителния режим и намаляването на стреса са оптимални допълнителни възможности за справяне със стомашно-чревното заболяване
Стомашна язва – това е възпаление на лигавицата на стомаха или тънките черва (дванадесетопръстника). Тази рана обикновено причинява болка и парене в корема. Болката може да идва и изчезва, възможно е да продължи няколко часа. Стомашните язви се появяват, когато киселините, които тялото използва за смилане на храната, доведат до увреждане на стените на стомаха или дванадесетопръстника. Това може да бъде причинено от инфекция Helicobacter pylori или дългосрочна употреба на нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС). Някои храни и стресът също могат да провокират развитието на язви.
Кои са подходящите природни възможности за лечение на стомашна язва?
Съдържание
Флавоноиди
Флавоноидите се срещат естествено в плодовете, зеленчуците и други растителни продукти с противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Те могат да облекчат възпалението и да предпазят лигавицата на стомашната стена от увреждане от НСПВС. Богатите на флавоноиди храни включват:
- Горски плодове;
- Зелен чай;
- Ябълки;
- Лук;
- Чесън;
- Зеле;
- Броколи;
- Брюкселско зеле;
- Соя;
- Домати;
- Моркови.
Прочетете повече: Билки при афта
Алое Вера
Стомашните язви могат да причинят възпаление на стената на стомаха или тънките черва, което води до болка и затруднено хранене. Алое вера помага за покриване на лигавицата на стомаха и е установено, че има противовъзпалителни ефекти върху стомашно-чревния тракт. Изследователите също така установиха, че природният продукт подобрява състоянието на пациентите с улцерозен колит.
Пробиотици
Пробиотиците са живи микроорганизми, съставени от бактерии и дрожди. Те са известни като добри бактерии, които могат да поддържат червата здрави. Според някой проучвания, когато се комбинират с традиционната терапия, пробиотиците подобряват лечението на пептични язви и намаляват риска от странични ефекти от лечението. Тройната терапия за язви включва амоксицилин, инхибитор на протонната помпа и биаксин (кларитромицин).
Джинджифил
Джинджифилът е подправка, която се използва за подобряване на стомашно разстройство. Има проучване, което е изследвало ефектите на джинджифила върху възпалителните заболявания на червата. Установено е, че той е в състояние да блокира възпалението в стомашно-чревния тракт и това да спре увреждането. Джинджифилът също така насърчава лечебните фактори в червата. Доказано е също, че билката е ефективна при предотвратяване на стомашни язви, причинени от H. pylori, стрес, алкохол и НСПВС.
Куркума
Куркумата е член на семейството на джинджифила. Установено е, че куркуминът, основният компонент на куркумата, предпазва от възпаление. Може да има превантивен ефект при стомашна язва. Въпреки че са необходими повече изследвания, първоначалните открития са обнадеждаващи.
Лайка
Това е билка, подобна на маргаритка, която се използва за различни заболявания. Установено е, че лайката облекчава възпалението в храносмилателния тракт и може да помогне при лечението на лек улцерозен колит.
Женско биле
Установено е, че женското биле в деглициризирана форма инхибира активността на H. pylori в червата. Това може да помогне за предотвратяване на образуването на язви, причинени от този вид бактерии.
Мед
В днешно време медът не се използва само за облекчаване на симптомите при настинка. Определени проучвания са установили, че продуктът има както антимикробни, така и противогъбични свойства. Освен това медът има антивирусни и антиоксидантни способности. Това го прави подходящо средство за лечение на възпалителни стомашно-чревни заболявания.
Чесън
Чесънът е с антиоксидантни и антимикробни свойства. Приемането на добавка с чесън може да потисне колонизацията на H. pylori в храносмилателния тракт, което помага за предотвратяване на стомашни язви. Чесънът също намалява възпалението в тялото.
Мастика
Мастиковата гума е естествена смола, произведена от дървета, които растат на гръцкия остров Хиос. Мастихът има антиоксидантни свойства и подпомага регулирането на имунната система. Използва се в алтернативната медицина за лечение на възпалителни заболявания на червата и язви.
Други лечения за стомашни язви
Язвите трябва да се лекуват или ще продължат да се влошават. Медикаментите се считат за лечебна терапия от първа линия, тъй като те могат да ги излекуват, като същевременно намаляват риска от усложнения (например кървене). Традиционната тройна терапия за лечение на язва включва инхибитор на протонната помпа, амоксицилин и биаксин (кларитромицин) за седем до 10 дни.
Сред най-подходящите лекарства за стомашни язви са:
- Антибиотици – Те са подходящи за лечение на H. pylori, тъй като това е вид бактерия. Предписаният антибиотик трябва да се приема точно както е предписано, дори ако започнете да се чувствате по-добре, преди да е приключил;
- Антиацидите – Тези лекарства намаляват киселината в стомаха, но не лекуват язва. Преди употреба трябва да се консултирате с лекар, тъй като антиацидите могат да взаимодействат с определени антибиотици;
- Инхибиторите на протонната помпа (PPI) – Работят за намаляване на стомашната киселина и защитават лигавицата на стомаха и дванадесетопръстника. Те обаче не лекуват от H. pylori. Обичайните PPI включват Nexium (езомепразол), Prevacid (лансопразол), Prilosec (омепразол) и Konvomep (омепразол и натриев бикарбонат);
- H-2 блокерите (блокери на хистаминовите рецептори) – Блокират хистамина – химикал, който казва на стомаха ви да произвежда киселина. Тези продукти облекчават болката при язва. Подходящи варианти са: Pepcid и Zantac (фамотидин);
- Лекарствата за лигавицата на стомаха – Покриват язвите и ги предпазват от стомашна киселина, което им позволява да се лекуват. Тези медикаменти могат да убият Хеликобактер пилори, но трябва да се използват с антибиотици. Добри лекарства са: карафат (сукралфат) и пепто-бисмол (бисмутов субсалицилат).
Терапевтична ендоскопия за стомашна язва
Ако стомашната язва не се лекува, тя може да започне да кърви и това бързо да се превърне в състояние, изискващо спешна медицинска помощ. Когато това се случи, може да се наложи операция за възстановяване на стомаха. За щастие, рядко се стига до оперативни интервенции, тъй като другите лечения са достатъчно ефективни.
Диета при язва
Вашата диета може значително да повлияе на риска от стомашни язви. Пушенето и леките закуски, които се консумират късно вечерта са свързани с повишен риск. Отдавна се смята, че кафето влошава язвите. Тъй напитката е киселинна, е възможно тя да засили болката. По принцип досега млякото се е използвало за лечение на язви, но това вече не е толкова препоръчително.
Храни, които трябва да се избягват при язва
- Алкохол;
- Кисели храни;
- Пикантни храни;
- Мляко или сметана;
- Пържени храни;
- Храни с високо съдържание на мазнини;
- Силно преработени храни;
- Шоколад.
Храни, подходящи при язва
- Пресни плодове и зеленчуци;
- Зелен чай;
- Бобови растения;
- Соя, тофу
- Яйца;
- Постни меса;
- Пълнозърнести храни;
- Здравословни мазнини;
- Билки и подправки;
- Богати на пробиотици храни.
Промени в начина на живот за предотвратяване на стомашни язви
- Избягвайте алкохола – Пиенето на алкохол увеличава риска от инфекция с H. Pylori;
- Откажете пушенето – Пушенето повишава риска от стомашни язви;
- Упражнявайте се ежедневно – Редовната физическа активност е свързана с по-нисък риск от стомашни язви;
- Избягвайте приемането на НСПВС – Тъй като тези медицински продукти могат да увеличат риска от язви трябва да говорите с лекар кои медикаменти са най-подходящи за вас;
- Избягвайте стреса – Нервното напрежение е свързано с повишен риск от язви. Затова може да включите във вашето ежедневие практикуването на йога или други дейности, които намаляват безспокойството;
- Променете хранителния режим – Опитвайте се да избягвате приема на храни, които могат да влошат симптомите на язва. Също така гледайте да ядете по-често през дена на малки количества.
Обобщение
Язвите са болезнени рани в лигавицата на стомаха, причинени от стомашна киселина. Най-доброто лечение за заболяването включва прием на лекарства. Някой лекари биха могли да препоръчат използването на природни средства, успоредно с водещата терапия (мед, джинджифил, лайка, пробиотици и други). Колкото по-дълго остава нелечима язвата, толкова повече се влошават нейните симптоми. Намаляването на стреса в ежедневието също би помогнало да се облекчат нежеланите симптоми.