Безплатна доставка при 100.00лв.

Единична билка при 120.00лв.

Единична билка при 150.00лв.

🚚 Безплатна доставка при 90лв 🎁 Избери подарък при 120лв 🎁 Избери подарък при 150лв

Зеленият чай: Как помага на здравето?

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

Катехините (антиоксиданти) като една от основните съставки в зеления чай, имат редица здравословни ползи – помагат срещу възпалението, диабета, подобряват паметта, здравето на сърцето. Зеленият чай е сред най-използваните чайове в света, на второ място след черния. Напитката може да действа освежаващо и успокояващо. Освен това зеленият чай има много ползи за здравето, според регистрираният диетолог Джулия Зумпано. Това включва намаляване на тревожността, понижаване на холестерола, защита на мозъка, поддържане на здрави кости, превенция срещу стареенето, подобряване функцията на сърцето, състоянието на очите и други.

Полезен ли е зеленият чай?

Зеленият чай може да е най-здравословният, който да пиете. Той идва от растението Camellia sinensis, също както при черния чай. Производителите приготвят листата на двете напитки по различен начин. Листата от ЗЧ преминават през процес на задушаване, пържене в тиган или топлинно сушене. Тази стъпка се случва скоро след прибиране на реколтата, преди листата да могат да се окислят напълно и да станат кафяви. Този процес на бързо изсушаване помага да се разкрият някои от най-здравословните и вкусни свойства на продукта.

Как зеленият чай помага на здравето?

1.  Бори се с възпаленията, причиняващи ракови заболявания

Листата от зелен чай са богати на флавоноиди, наречени катехини. Този полифенол (растителен химикал) в чаените листа действа като антиоксидант. Зеленият чай е с особено високо съдържание на епигалокатехин-3галат (EGCG). Това е катехин, който има противовъзпалителни свойства. EGCG и други антиоксиданти помагат за редуциране на възпалението, причинено от свободните радикали, увреждащи клетките.

Някои изследвания показват, че протеинът и мазнините в млякото могат да намалят антиоксидантните ползи от чая. Затова трябва да внимавате какво добавяте към зеления чай. Специализираните проверки също така показват, че противовъзпалителните свойства на ЗЧ е възможно да намалят риска от някои видове рак и от рецидив. Това се отнася основно за:

  • Рак на гърдата;
  • Рак на дебелото черво;
  • Рак на хранопровода;
  • Рак на черния дроб;
  • Рак на белия дроб;
  • Рак на простатата;
  • Рак на стомаха.

Прочети повече: Билки в борбата с рака

2.  Предотвратява инсулт и сърдечни заболявания

Зеленият чай може да понижи нивата на холестерола, като помага за намаляване на риска от сърдечни заболявания, инфаркт и инсулт. Възможно е повишеният холестерол да запуши артериите, а това се явява като основен рисков фактор за проблеми със сърцето. Проучване от 2023 г. установява, че хората, които пият две до четири чаши зелен чай всеки ден, намаляват риска от инсулт с 24%. Антиоксидантите в билката понижават „лошия“ холестерол (липопротеини с ниска плътност или LDL) и общия холестерол.

Зеленият чай съдържа и други флавоноиди, които защитават сърцето, наречени кверцетин и теафлавини. „Флавоноидите отварят кръвоносните съдове и ги поддържат гъвкави, като помагат на кръвта да тече по-свободно“ – добавя диетоложката Зумпано. Тези ефекти могат да обяснят защо изглежда, че природната съставка намалява хроничното високо кръвно налягане. Но ако приемате аторвастатин за понижаване на холестерола, изследванията показват, че матчата (вид зелен чай) може да намали ефективността на това лекарство.

Зеленият чай: Как помага на здравето?

3.  Подобрява дейността на мозъка

Аминокиселините (L-теанин) и катехините (EGCG) имат ползи за защитата на мозъка от увреждане. Има изследване на хора на средна и напреднала възраст установява, че често пиещите зелен чай имат 64% по-нисък риск от загуба на паметта или проблеми с концентрацията. Това намаление на риска е с почти 20% по-високо от участниците в проучването, пиещи черен чай. Според друго проучване на хора с признаци на нарушено мислене (когнитивен спад) се вижда как зеленият чай намалява определени молекули, наречени биомаркери, свързани с болестта на Алцхаймер . „Ако сте загрижени за деменция или загуба на памет, добавянето на зелен чай към вашата диета може да предложи известна защита“ – отбелязва Зумпано.

4.  Укрепва костите

Мета-анализ на 17 различни проучвания установява, че пиенето на чай може да предпази от остеопороза. EGCG и другите полифеноли в билката могат да укрепят костите чрез подобряване на плътността и намаляване на костната загуба с напредване на възрастта.

5.  Намалява кръвната захар

Хората с диабет тип 2 или тези с риск от развитие на болестта (преддиабет) могат да имат полза от пиенето на повече зелен чай. Изследванията показват, че високите нива на L-теанин е възможно да предотвратят покачването на кръвната захар. Според други специализирани проверки ЗЧ помага за стабилизиране на кръвната захар (глюкоза) и чувствителността на тялото към инсулин. Текущо проучване в Япония установява, че пиенето на четири или повече чаши зелен чай всеки ден намалява риска от смърт след усложнения на диабет тип 2 с цели 40%.

Зеленият чай е най-популярният чай в Япония. Много хора предпочитат вида сенча, приготвен чрез бързо изпаряване на листата. Участниците в проучването, които са пили две чаши кафе в допълнение към ЗЧ, са имали 63% по-нисък риск от смъртност, спрямо останалите мъже и жени. Джулия Зумпано предупреждава, че добавянето на допълнителна захар за подслаждане към чая има вариант да повиши милимоловете при диабетиците. Затова е важно хората да избират зелен чай, към който няма нужда да бъдат добавяни подсладители.

6.  Предпазва простатата

Лабораторни изследвания (нечовешки) показват, че полифенолите в зеления чай – особено EGCG, могат да предотвратят доброкачествена хиперплазия на простатата (ДПХ). ДПХ причинява уголемена простата, което води до често уриниране и други нежелани последици. Резултатите показват, че EGCG спира клетките на простатата да се размножават и уголемяват жлезата. Нужни са допълнителни проверки, за да се потвърди действието.

7.  Облекчава стреса и напрежението

L-теанинът в зеления чай помага за намаляване на стреса и безпокойството. „Тревожността и стресът могат да повишат кръвното налягане, да повлияят на настроението и съня и да повлияят негативно на качеството ви на живот“ – казва Зумпано. Изследванията показват, че L-теанинът значително влияе върху ефектите на кофеина. Аминокиселината редуцира стимулиращите кофеинови ефекти и подобрява когнитивната функция, настроението и концентрацията.

8.  Дава достатъчно бодрост

С близо 30 милиграма кофеин на чаша от 8 унции (1 унции= 28,35 грама), зеленият чай има по-малко от една трета от стимуланта като кафето. Според Зумпано това е достатъчно кофеин, за да даде енергия в средата на деня, но не толкова, че да ви държи будни през нощта. По-ниските нива на кофеин в ЗЧ правят напитката разумен избор, ако се опитвате да намалите алкалоида.

9.  Има подмладяващ ефект

Множеството антиоксидантни свойства на зеления чай заздравяват кожата, придават й по-млад вид. Изследвания, които не са правени върху хора, установяват, че полифенолите повишават колагена и еластичността на външната телесна обвивка, като помагат в борбата с бръчките и други признаци на стареене. Според други специалисти прилагането на екстракт от зелен чай върху кожата действа позитивно за предотвратяване на акне и за лечение на пъпки.

10.  Помага за редуциране на килограмите

Счита се, че катехините в зеления чай могат да разграждат телесните мазнини и да ускорят метаболизма, допринасяйки за загуба на тегло. Скорошно проучване, проведено в Корея, показва как жените, консумиращи четири или повече чаши зелен чай всеки ден, имат 44% по-малко коремни мазнини от мъжете, пиещи чай. Но резултатите от проучвания, които изследват екстракта от зелен чай в някои енергийни напитки и добавки за отслабване, са в по-скоро смесени.

„Не препоръчвам добавки за отслабване, защото те не са доказано безопасни или ефективни. Пиенето на зелен чай обаче е здравословен навик, защото е с ниско съдържание на калории – стига да не прекалявате с добавки като захар, подсладител, сметана или мляко“ – изразява становище Зумпано. Възможно е зеленият чай да помогне да контролирането на апетита и нивата на кръвната захар, което в крайна сметка спомага за отслабването.

Какво е оптималното дневно количество на приеман зелен чай?

Няма точно установен брой чаши зелен чай, които да пиете всеки ден за оптимално здраве. По този повод Зумпано казва: „Повечето хора могат безопасно да пият до осем чаши зелен чай всеки ден или шест чаши, ако говорим за бременна или кърмеща жена.“

Количеството зависи от това как тялото реагира на кофеина. Ако избирате да приема матча, диетоложката препоръчва около чаени лъжички на ден. Това е така, защото изследванията показват, че 338 милиграма катехин и EGCG на ден са безопасни за възрастните. Това количество се равнява на приблизително 4 грама матча, или две равни чаени лъжички. Експертите препоръчват на кърмещите и бременните жени да ограничат приема на кофеин до не повече от 200 милиграма на ден. Децата под 12 години изобщо не бива да приемат кофеин.

Как се приготвя зеления чай?

Благодарение на бързото събиране и обработка, зеленият чай има по-лек вид и е по-малко горчив от черния чай. Някои хора описват вкуса като сладък, землист или орехов. Както вече споменахме, така да опитате матча. Тази пенлива напитка, направена от фино смлени листа от зелен чай, има още повишено съдържание на хранителни вещества и антиоксиданти. Възможно е неправилното варене да направи зеления чай твърде горчив. За да осигурите най-добрия вкус на зелен чай:

  • Загрейте филтрирана вода до между 160 и 180 градуса по Фаренхайт (71,11 до 82,22 градуса по Целзий);
  • Накиснете листата за една до три минути;
  • След това може да пиете.

Подобни статии

DALL·E 2024-11-07 10.28
DALL·E 2024-11-06 16.27.15 - A high-quality image illustrating natural home remedies for stomach ulcers
DALL·E 2024-10-30 17.14

Коментирай

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Shopping Cart
My cart
🎁 Остават Ви 100,00 лв. до безплатна доставка!
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.