Природните съставки могат да бъдат допълнително средство към основното лечение при грипни заболявания и обикновени настинки. Днес ще разгледаме 9 билки за облекчаване на симптомите на настинка и грип. Продължавайте да четете, за да научите как да бъдете здрави с помощта на билките.
9 билки за облекчаване на симптомите на настинка и грип
Някои природни средства са естествено подходящи за облекчаване на симптомите на настинка и грип като кашлица, болки в гърлото и запушване на носа. Употребата на натуралните билки датира от векове наред в много различни култури по света.
Съдържание
Котешка трева
Котешката трева подобрява храносмилането, успокоява и облекчава стомашното разстройство, стимулира апетита и има антисептични свойства. Може би хората започват да използват билката като лечебна средство през 1735 г. Тогава употребата на листа и цветя от коча трева в билкови чайове е документирана в „General Irish Herbal“. Възможен начин на приготвяне е поставянето на 1-2 чаени лъжички в чаша, за направата на чай. Сложете котешката билка в запарка и я залейте с вряща вода. Покрийте сместа и я оставете да се накисва за 15-20 минути.
Кайенски пипер
Кайенът се използва за подобряване на кръвообращението, повишаване на апетита, подпомагане на храносмилането, оптимизиране на енергийните нива, прочистване на синусите, предизвикване на охлаждащо кожата изпотяване при горещи условия и затопляне през студените месеци. Възможно е съставката да се използва и локално като противодразнещо средство, извеждайки кръв към повърхността на кожата за облекчаване на артрита.
Кайенският пипер произхожда от град Кайен, столицата на Френска Гвиана. За първи път е култивиран в Мексико преди повече от 7000 години и в Перу преди повече от 4000 г. Христофор Колумб го въвежда в Европа през 1400 г. Днес се отглежда в Индия, Източна Африка, Мексико и САЩ. Тъй като кайенът може да причини киселини на някои хора, той трябва да се добавя към хранителния режим постепенно. За хората, който са свикнали да консумират лют червен пипер или не страдат от храносмилателни разстройства, пиперът може да се смеси с доматен сок за облекчаване на симптомите на настинка. Използвайте ¼ до ½ чаена лъжичка сух кайен на приблизително 500 милилитра доматен сок. Пийте само ½ до 1 чаша наведнъж и охладете останалото количество.
Ехинацея
Ехинацеята се използва срещу инфекции от вируси и бактерии, за повишаване на имунитета. Може да бъде прилагана локално при трудно зарастващи рани. Историята на употребата на ехинацеята е сравнително кратка. Произходът се проследява до индиански племена в Северна Америка. Първите археологически свидетелства датират от 18 век. Коренът на ехинацеята се използва за приготвяне на мехлеми, тоници или чайове. И надземната част присъства в някои препарати, а активните съставки не са водоразтворими. В следващите редове ще дадем насоки за прием на ехинацея:
- ¾ чаша 80-100 водка;
- ¾ чаша дестилирана вода;
- Около 15 грама нарязан корен от ехинацея.
Упътвания:
- Смесете алкохола с вода в буркан с плътно затварящ се капак;
- Добавете корен от ехинацея;
- Освободете уловените въздушни мехурчета по ръба на буркана;
- Поставете капака и оставете буркана на тъмно хладно място за 2 седмици;
- Ежедневно разклащайте сместа;
- Прецедете сместа в друг буркан с плътно затварящ се капак, като напълно отстраните нарязания корен. Направете това бързо и сменете капака, така че алкохолът да не се изпари;
- Етикетирайте и съхранявайте тинктурата на хладно и тъмно място. Може да се използва до 5 години;
- При първи признаци на настинка или грип приемайте по 30 капки от тинктурата на всеки 3 часа за два дни.
Чесън
Чесънът се използва за борба с бактерии, вируси и паразити. Освен това има много ползи за сърдечно-съдовата система, като помага за намаляване на нивата на холестерола в кръвта и кръвното налягане. Чесънът е една от най-старите известни култивирани билки. Някои записи показват, че е бил отглеждан в Китай още преди 4000 години. Въпреки че расте само диво в Централна Азия, зеленчукът е бил използван в историята от много култури.
Египтяните вярвали, че той предотвратява болести, насърчава силата и издръжливостта. Гръцките атлети са го вземали преди състезание, а войниците – преди битка. Това се е отнасяло и за римляните. Най-добрият начин да използвате чесън е като ядете самостоятелно, или смачкате, нарежете в храни. Препоръчителната доза е две скилидки на ден, за да се възползвате максимално от лечебните му свойства.
Джинджифил
Джинджифилът е известен с позитивното действие върху храносмилателния тракт и способността да успокоява разстроен стомах, да облекчава гадене и лошо храносмилане, да подпомага храносмилането. Въпреки това, той може да се използва и локално като средство против дразнене. Известно е, че билката подобрява кръвообращението и облекчава симптомите на настинка и грип, чрез изчистване на синусите и предизвикване на изпотяване при треска.
Джинджифилът е бил използван за първи път в древните култури в Южен Китай и се е разпространил в Индо-Тихия океан и Индия още през 3050 г. пр.н. е. Това е една от първите подправки, изнесени от Азия. Джинджифилът обикновено се предлага в чайове и други напитки. Възможно е да бъде използван и в прясна форма.
Мента
Ментата се използва за лечение на различни заболявания на храносмилателния тракт. Тя облекчава газовете и стомашните спазми, насърчава производството на жлъчка, помага за намаляване на гаденето и повръщането. Може също да се използва за предизвикване на изпотяване. Тук също е възможно локалното третиране за облекчаване на болката, отпускане на мускулите, спиране на сърбежа. Ментата притежава и антисептични свойства.
Билката е култивирана за първи път в Англия в края на 1600 г. Тя е била използвана за лечение на лошо храносмилане от древни египетски времена, датираща от 1000 г. пр.н.е. Съставката е естествен хибрид на мента и водна мента и е била използвана през цялата история от египтяните, гърците, римляните, ранните християни, средновековните европейци и северните американски колонисти. Растението обикновено се консумира като чай. Може да накисвате 1 супена лъжица прясна нарязана мента или 1 чаена лъжичка изсушена съставка в 1 чаша вряла вода за 10-20 минути. Докато стане накисването е нужно да покривате напитката.
Розмарин
Розмаринът се използва за облекчаване на мускулни болки, подобряване на паметта, засилване на имунитета, прочистване на кръвоносната система и стимулиране растежа на косата. Билката идва от сухите, скалисти райони на Средиземно море и е бил използвана от времето на ранните гърци и римляни, които вярвали, че тя подобрява паметта им. По-късно розмаринът е бил използван в средновековните домакинства за прогонване на зли духове и през Средновековието в болнични стаи за пречистване на въздуха.
Поради своите антиоксидантни свойства, билката е добър метод при консервиране на храни преди охлаждане.
Има вариант растението да се използва за облекчаване на болки в мускулите като се приготви 1 чаша изсушен розмарин и 2 литра вряща вода. Билката се залива с вряла вода. После съставките се покриват и оставят за киснене приблизително 10 минути, за да приготвите запарката. Когато приключите с накисването, прецедете розмарина и го добавете към топла вана например.
Мащерка
Мащерката е използвана за лечение на много заболявания – колики, меланхолия, болки в гърлото, безсъние, кошмари, махмурлук и пристрастяване към алкохола. Намира приложение при кашлица, настинки, болки в гърлото, запушвания. Има газогонно, антимикробно, спазмолитично, отхрачващо, стимулиращо, релаксиращо, стягащо и антисептично действие. Смята се, че за пръв път мащерката е билка използвана в Средиземноморието. Египтяните са използвали билката за балсамиране. Мащерката е била изгаряна като тамян в древногръцките храмове. В древен Рим билката е изгаряна като дезодорант и римските войници се къпели в нея за сила. В по-съвременни времена мащерката е била използвана по време на Първата световна война за лечение на рани.
Може да се приготви чай като накиснете 1 супена лъжица прясна нарязана мащерка или 1 чаена лъжичка сушена мащерка в чаша вряла вода за 10-20 минути. След това покривате чая, докато се накисва. Някой хора добавят мед към напитката.
Съставки:
- 1 чаша мед;
- ½ чаша прясна мащерка или ¼ чаша сушена мащерка.
Упътвания:
- Комбинирайте съставките в тенджера и загрейте на слаб огън за 15-20 минути, като внимавате медът да не заври или загори;
- Свалете тигана го оставете да изстине;
- Прецедете мащерката;
- Съхранявайте меда в етикетирана бутилка;
- Вземете 1 чаена лъжичка мед, напоен с мащерка, три пъти дневно.
Бял равнец
Белият равнец традиционно се използва за лечение на рани, за понижаване на кръвното налягане, намаляване на отоци и възпаления, спиране на инфекции и кървене. Билката притежава потогонни свойства, които са били полезни в борбата с треската. Произходът на белия равнец датира от древна Гърция. Твърди се, че е кръстен на героя Ахил, за когото се смята, че го е използвал в битка, за да лекува ранените си войници. Известно е също, че индианците прилагат белият равнец против кървене.
Възможен начин на приготвяне е чрез натрошаване на едно или две чисти листа от бял равнец и нанасянето им върху леко порязване или ожулване, което кърви. Така се намалява риска от инфекция и бива насърчавано заздравяването.
Белият равнец може да се използва и за лечение на треска. Тогава се прави запарка, състояща се от 1 чаша вряла вода към една чаена лъжичка изсушен бял равнец или 2 чаени лъжички прясна форма. След това трябва да залеете билката с вряща вода и да оставите продуктите да къкрят за 10-20 минути. Не трябва да пиете повече от 3 чаши от запарката дневно.
Предупреждения за използване на билките
Важно е хората да знаят, билковите продукти могат да взаимодействат с лекарствата за лечение на различни заболявания. В същото време трябва да се следи за възможни нежелани реакции. Ако сте алергични към представител на семейството на маргаритките, не трябва да консумирате бял равнец. Същото може да се каже и за ехинацеята при непоносимост към слънчоглед. Възможно е прекалено дългосрочната консумация на билки да повлияе на начина, по който тялото ви усвоява желязо и други минерали. Ако страдате от анемия, подхождайте внимателно към ментата и белия равнец. Бременните и кърмещите жени, момчетата и момичетата под 18 години е препоръчително да се консултират с лекар преди да приемат споменатите природни съставки.